Fotografie z rozvodů elektriky ve stropě | Vzorový e4 dům | Wienerberger

Instalace elektro kabelů pro osvětlení

26. 02. 2020
 
V tomto týdnu rozváděli montéři kabely v sádrokartonových roštech na místa budoucího osvětlení i pro další využití a krátili je na přesné délky. Práce probíhaly jak v podkroví, tak v podhledech 1. nadzemního podlaží.

Jak jsme daleko zahájením instalace elektro kabelů pro osvětlení?

Fotografie z rozvodů elektriky ve stropě | Vzorový e4 dům | Wienerberger

Vodiče a kabely

Vnitřní elektrické rozvody musí být přesně vymezeny a rozděleny. Minimálně na světelné, zásuvkové a pro pevně připojené spotřebiče. Doporučené hodnoty jističů se odvíjí od domovního připojení a rozvaděče. Důležitou součástí elektroinstalací jsou prvky ochrany proti zkratům a účinkům přetížení. Vedení (jeho průřez) je dimenzováno pouze na určitý jmenovitý proud, vycházející zpravidla ze jmenovitých proudů připojených elektrozařízení.

Průřezy vodičů a kabelů se volí tak, aby ani při průchodu jmenovitého proudu nedocházelo k nadměrnému zahřívání jader vodičů. V současnosti se používají samostatné ochranné vodiče (PE se zeleno-žlutým značením) a střední vodič (N se světlemodrým značením). Nesložitějším problémem je elektřina v koupelně, kde se vše řídí striktními normami. Obecně platí – svítidla co nejdále od vany a umyvadla, dvojí izolace a krytí IP 54 (před stříkající vodou). Prostor se dělí na zóny (0, 1, 2) a ostatní prostory místnosti s koupací vanou, který je charakterizován jako zóna 3.

Fotodokumentace

Fotografie PŘED

instalací elektro kabelů pro osvětlení

Fotografie PO

instalaci elektro kabelů pro osvětlení

Grafika na web WTS

Produkty použité v této fázi výstavby

  • kabely
  • ochranné vodiče (PE se zeleno-žlutým značením, N se světlomodrým značením)
  • krytí izolace

Technické informace

Zkrácení kabelů na přesné délky, rozmístění na svá místa.

Otázky a řešení

V této fázi stavby za vás řešíme tyto starosti:

Dokážu v budoucnu napojit svůj dům na nové technologie?
Ano, bez problému. Ekologie, energetika, i ekonomika – v konceptu se počítá s nejmodernějšími postupy v těchto oblastech. Dům je předpřipraven na moderní technologie budoucnosti, parametry vyhovují již dnes kritériím, která budou platné v budoucnu, zohledňuje i velmi přísná pravidla na spotřebu vody.

Fotografie ze stavby

Mohlo by vás také zajímat

Wienerberger e4 dům - firma

Bezplatná konzultace

Řešte vaše bydlení s odborníky